Po długiej podróży  dotarliśmy do celu - pozdrawiamy z Finlandii.

Nasza partnerska szkoła mieści się niedaleko naszego hotelu dzięki temu po drodze mogliśmy doświadczyć uroków fińskiej przyrody -lasów oraz jezior.
W szkole Nasi Uczniowie wykazali się ponadprzeciętna wiedzą o Finlandii odpowiadając na pytania przygotowane przez nauczycieli fińskiej szkoły.
Przed szkołą mieści się ogromny parking dla 🚲rowerów, którymi uczniowie dojeżdżają do szkoły o każdej porze roku. 1/3 nauczycieli posiada samochody elektryczne,które ładuje na parkingu szkolnym.
Po obiedzie na szkolnej stołówce uczniowie sprzątają sami dbając o segregacje odpadów.
W dalszej części dnia Tilda i Kerttu odprowadziły nas po szkole. Byliśmy pod wrażeniem wszechobecnej technologii, pracowni technicznych oraz ciszy panującej na korytarzach w czasie przerw.

Zobacz nagranie

Według statystyk fińskie dzieci uczą się najlepiej. Na czym polega fenomen fińskiego systemu edukacji by dzieci były szczęśliwe, wierzyły w siebie i lubiły szkołę?
Nasz plan lekcji na dziś to muzyka, sport, zajęcia techniczne, matematyka i angielski.
Oto jak młodzi Finowie przygotowują się do życia-a nie do egzaminów.

Hyvää huomenta! -dzień dobry
Zagadka na dziś prosto z Kuopio
Co to jest?

SZCZĘŚCIE PŁYNIE Z PARY
Sauna to cześć narodowej tożsamości Finów.
Dzisiaj możemy stwierdzić ,że w pełni doświadczyliśmy Finlandii-pobyt w saunie dymnej zaliczony! Dodatkowym atutem było połączenie z kąpielą w zimny jeziorze!

KITTOS KUOPIO
Dzisiaj zbieraliśmy wspomnienia w Kuopio.
Na szczęście słońce nie popsuło nam planów.

IT’S THE FRIENDS WE MEET ALONG THE WAY THAT HELP US APPRECIATE THE JOURNEY
Po lekcjach spędziliśmy czas z Lotta,Kerrtu,Niilo,Marta,Matias,Veikko,Hilla,Eeli and Ani  w Centrum Młodzieżowym mieszczącym się nieopodal szkoły.

PODRÓŻ ZACHWYTÓW
Stereotypowi Finowie kojarzą się z introwertycznym i zimnym narodem.
Podróż do Finlandii pozwoliła nam odczarować to błędne przekonanie. Jesteśmy zafascynowani gościnnością i optymistycznym nastawieniem do życia mieszkańców tego północnego kraju. Od Dyrektora, przez nauczycieli po uczniów i obsługę szkoły czuliśmy się tutaj naprawdę dobrze. Ludzie w każdym miejscu są dla siebie niezwykle mili i chętni do pomocy na każdym kroku.
Spodziewaliśmy się pięknych widoków, wysokiego poziomu edukacji, ale w naszej pamięci pozostanie również cierpliwość, życzliwość oraz brak potrzeby obnoszenia się swoim majątkiem . Mieszkańcy tego kraju nie mają też w zwyczaju przyglądania się innym osobom ani „mierzenia ich wzrokiem”. Szanują nie tylko własną prywatność, ale także tę innych osób.
Żegnamy szkołę SUININLAHDEN KOULU i pozdrawiamy z pociągu w drodze do Helsinek.